+48 669 224 299     Polska, Europa, Świat. Korepetycje - Architektura, Wnętrza.

Jak Tworzyć Realistyczne Wizualizacje Wnętrz i Rendery Budynków

Jak robic realistyczne wizualizacje architektury wnetrz blog fotorealistyczne rendery 3ds max Archicad Twinmotion V-ray Corona Budynki Wizualizacja

Jak tworzyć realistyczne wizualizacje wnętrz?

Zasady wykonywania realistycznych wizualizacji projektów w 3ds max, Vray, Archicad, Sketchup.

Z artykułu dowiesz się jak tworzyć realistyczne wizualizacje wnętrz i piękne Rendery w Architekturze, Wnętrzach oraz Projektach Mebli i Stoisk Targowych

Poznasz Zasady Porady Realizmu dla Początkujących.

Dobrej jakości modele 3d
Triki w tworzeniu realistycznych wizualizacji architektury

Jak robic realistyczne wizualizacje architektury wnetrz blog fotorealistyczne rendery 3ds max Archicad Twinmotion V-ray Corona Budynki Wizualizacja

Rys. Przykład po środku – użycia słabej jakości modeli (zbyt mała ilość detali), kontra dobrej jakości model po prawo i lewo.

Używaj modeli 3d z dopracowanymi szczegółami. Szczególnie obiektów dużych np. mebli i tam gdzie brak detali rzuca się w oczy najbardziej.

Tu czasami warto wydać kilka złotych na płatny model, szczególnie jeżeli będziemy mogli go użyć kilkakrotnie. Nie zapominaj doliczyć go do ceny projektu.

Dotyczy to również drobnych obiektów i dekoracji. 

Zapraszam po darmowe modele 3d do Grupy Modele 3d i Tekstury

Opcja w Sketchup, 3dsmax, Archicad, Vray

Pobieraj modele (nie tylko darmowe) obj, gsm, 3ds ze stron www np.:
3dsky | Polantis | Edu Art House

Obejrzyj Video jak pobierać realistyczne modele 3d i je porządkować.

Tutorial darmowe model 3d dla początkujących źródło: Edu Art House Korepetycje z Projektowania

Wzorowanie wizualizacji na zdjęciach
jak tworzyć realistyczne wizualizacje wnętrz i projektów

Jak robic realistyczne wizualizacje architektury wnetrz blog fotorealistyczne rendery 3ds max Archicad Twinmotion V-ray Corona Budynki Wizualizacja

Rys. Oglądaj zdjęcia nie wizualizacje innych osób. To na zdjęciach uchwycona jest rzeczywistość, którą masz odzwierciedlić na wizualizacjach.

Oglądaj zdjęcia  wnętrz. Dzięki temu zobaczysz co się na nich znajduje, jakie detale, jak zachowuje się światło, jakie kadry tworzą ciekawe kompozycje.
UWAGA: nie wzoruj się na wizualizacjach, gdyż możesz powielać nierealistyczne błędy na nich. Pamiętaj zdjęcia to fotorealizm.

WWW dla 3dsmax, Archicad, Vray, Sketchup

3ds max Archicad Sketchup  zdjęcia na stronach:
Instagaram, Pinterest, Homebook, Houzz

Planuj kadry renderów
jak tworzyć realistyczne wizualizacje wnętrz i projektów

Nie wykonuj zbyt szerokich panoramicznych kadrów (poziomych), które maja zmieścić całe pomieszczenie na jednym ujęciu.

Z pewnością spowoduje to, że klient nie będzie wiedział na czym się skupić. W rezultacie rozmyjesz w szumie ciekawe miejsca.

Zamiast tego użyj 2-5 węższych kadrów (np. pionowych) skupiając uwagę na najciekawszych aspektach danego miejsca.

Kolejnym godnym uwagi trikiem w wizualizacjach przy ich kadrowaniu jest budowanie głębi. Przede wszystkim stosuj plany, ustawiając kadr tak aby:

  • pierwszy plan wizualizacji tuż przed kamerą powinien zawierać ciekawy fragment mebla, modny w tym sezonie detal np. roślinę
  • na drugim środkowym planie znalazły się istotne elementy, które chcesz pokazać jako najważniejsze
  • na trzecim planie umieść elementy tworzące głębie w oddali, np. widok za oknem lub oddalone pomieszczenie widoczne przez otwarte drzwi.

Komponuj kadry renderów
zasady tworzenia realistycznych wizualizacji wnętrz i projektów

Jeśli to możliwe, stosuj linie prowadzące. Ustawiając linie głębi perspektywy. Oczywiście tak, aby prowadziły obserwatora wprost do najciekawszego lub najistotniejszego miejsca.  Na, które ma zwrócić w rezultacie tego manewru uwagę. Dodatkowo skośne (zamiast samych prostych w poziome) linie perspektywy dodają dynamiki obrazu do twoich ujęć. Jeśli nie musisz, nie stosuj skosów  w pionach, gdyż to może spowodować np. efekt walących się ścian.

Na koniec, nie umieszczaj w kadrze renderu zbyt dużych powierzchni. Przede wszystkim takich, na których nic się nie dzieje. Puste ściany, podłogi z jednolitym materiałem, czy sufit na pół kadru. Z pewnością nie sprawi to , że Render wyda się ciekawszy.

Wypełniaj go treścią i miejscami godnymi uwagi z większą ilością elementów, ciekawymi materiałami i detalami. Sprawi to, że twoja wizualizacja będzie bardziej dynamiczna, a  przez to bezsprzecznie bardziej ciekawa

Słońce na wizualizacji, jego światło i cień
zasady tworzenia realistycznych wizualizacji wnętrz i architektury

Jak robic realistyczne wizualizacje architektury wnetrz blog fotorealistyczne rendery 3ds max Archicad Twinmotion V-ray Corona Budy ( (5)

Rys. Pamiętaj, że wszystko co widzisz to światło lub jego cień. Graj nimi i twórz ciekawe cienie.

Wykorzystuj okazje do użycia świateł i stworzenia ciekawej dynamicznej kompozycji światło cienia.

Ustaw słonce wpadające przez okna. Tak, aby nie świeciło na wprost, lecz pod lekkim kątem.

Dodatkowo zmień jego kąt padania tak, aby padało na obiekty 3d otulając je i wydobywając z nich na wizualizacji głębię.

Światła Lamp we Wnętrzach
jak tworzyć realistyczne wizualizacje

Jak robic realistyczne wizualizacje architektury wnetrz blog fotorealistyczne rendery 3ds max Archicad Twinmotion V-ray Corona

Rys. Lampy we wnętrzach warto włączać nie tylko ciemną nocą.

Pamiętaj o włączeniu oświetlenia we wnętrzu. Takie triki z pewnością dodają szczegółu oraz pokazują gdzie zostały użyte.

Masz Ledy w projekcie, włącz je niech świecą.

Zapal lampkę przy biurku dodaj w Photoshop efekt żarzenia żarówki w wiszącej lampie.

To wszystko bezsprzecznie sprawi, że twoja wizualizacja bez wątpienia będzie atrakcyjniejsza i bardziej realistyczna (oczywiście jeśli nie przesadzisz 🙂 ).

Materiały wysokiej jakości
fotorealizm w renderach

Jak robic realistyczne wizualizacje architektury wnetrz blog fotorealistyczne rendery 3ds max Archicad Twinmotion V-ray Corona

Rys. Twórz materiały z pełną gamą właściwości fizycznych (jak odbicia, szorstkość, faktura powierzchni) używać tekstur o wysokiej rozdzielczości i dobrej jakości.

Bez względu w jakim programie tworzysz swoje wizualizacje pamiętaj. Z całą pewnością na realizm i zachęcający wygląd bardzo wpływają materiały oraz tekstury (obrazki), które  w nich używasz.

W materiałach używaj większej ilości opcji niż sam kolor. Czy tekstura, która go nadaje.

Pamiętaj o nierównościach na powierzchni Bump. Szczególnie mocno szorstkich materiałów  z wyraźną fakturą.

O tym, że materiał ze wglądu na swoją szorstkość lub gładkość może w różnych miejscach inaczej odbijać otoczenie. Zróżnicujesz je jeszcze bardziej dzięki użyciu tekstury typu Reflection.

O rożnych wyrazistościach przeźroczystości materiału (Refraction)

Tekstury, powtórzenia i rozdzielczość.
realistyczne wizualizacje porady

Używaj do materiałów, które nakładasz przede wszystkim na duże obiekty (podłogi, ściany, duże meble) tekstury o wyższej rozdzielczości pokazującej większy wycinek użytego materiału. 

Godnym uwagi jest unikanie powtórzeń takich samych elementów (np. tekstura 1 panelu), które niewątpliwie bardzo psują realizm wizualizacji. Dlatego na podłodze nie używaj tekstury z 1 panelem/płytką, który powtórzysz kilkadziesiąt razy (chyba, że nie masz wyboru). Znajdź za to teksturę z ułożonym całym ich zestawem, która obejmie duża część lub cała podłogę.

Postprodukcja w Photoshop / Gimp po wykonaniu renderu
piękne wizualizacje projektu

Pamiętaj, po wykonaniu renderu należy wgrać go do programu do obróbki zdjęć typu Photoshop. Nie musisz się przejmować, gdy nie posiadasz Photoshopa. Wystarczy ściągnąć np. darmowego Gimpa lub użyć wbudowanych narzędzi do postprodukcji w 3ds max, Vray, Corona czy Archicad.

Tam jesteś w stanie dokonać wielu bezsprzecznych ulepszeń. Jeszcze bardziej wyciągając szczegóły, poprawiać jasność, ostrość. Zmniejszyć prześwietnie obszarów czy rozjaśnić te w cieniu.

W przeciwieństwie do renderu, natychmiastowo uzyskujesz efekty widoczne od razu po każdej zmianie . Dlatego łatwiej i szybciej uzyskasz rezultaty godne uwagi, które będą cie satysfakcjonować.

Jeszcze łatwiej dopasujemy tło do samej wizualizacji, zmieniając w czasie rzeczywistym jego zabarwienie, jasność, ostrość czy ułożenie.

Musisz tez pamiętać, że istotna będzie jakość źródłowa renderingu.  Jeśli zrobisz ją zbyt niską w programie w którym renderujesz. Nie pomoże Ci postprodukcja, gdyż z pewnością nie da się nią naprawić wszystkich błędów.

Jak poprawić Twoje wizualizacje?

Naucz się najlepszego programu do realistycznych wizualizacji? Sprawdź szczegóły >

Umiesz 3ds max, nie szkodzi naucz się doskonałych dodatków do niego  >> V-ray i  >> Corona zapewniających realistyczne szybkie wizualizacje >> Twinmotion to super szybkich animacji

Postprodukcja Efekty specjalne
realizm w renderach architektonicznych

Warto dodać delikatnienie kilka efektów specjalnych (nie należy z nimi przesadzać).

Przede wszystkim będą to efekty świetlne dodane do źródeł światła na twoim renderingu. Jak żarzenie żarówki, efekt poświaty czy flary (kiedy robimy zdjęcie z widocznym źródłem światła).

Jak robic realistyczne wizualizacje architektury wnetrz blog fotorealistyczne rendery 3ds max Archicad Twinmotion V-ray Corona

Rys. Wyjdź ze schematu. Ustaw inaczej kamerę, wyłącz większość świateł, daj zwariowane dekoracje, bądź inny od wszystkich – wyróżnij się!

Ucz się nowych umiejętności
triki przy tworzeniu realistycznych wizualizacji wnętrz

Rozwijaj się, sprawdzaj sposoby szybszego projektowania

Używaj skrótów klawiszowych dla szybkości.

Nie zwiększaj szczegółów na obiektach, które są daleko na kadrze lub są małe.

Przede wszystkim nie dopieszczaj sceny w miejscu, które nie znajdzie się na kadrze w finalnych renderingach.

Poznawaj triki, które pozwolą uzyskać lepszy efekt niekoniecznie wydłużając rendering.

Sprawdzaj i eksperymentuj.

Mam nadzieję, że pomogłem kilku początkującym projektantom troszeczkę rozjaśnić sytuację.

Tomasz Pilas | Cierpliwy Trener 3ds max Vray i Archicad. Korepetycje >>

Chcesz nauczyć się jak pięknie projektować wnętrza, meble,  stoiska i lepiej sprzedawać projekty? Dowiedz się więcej.

Jak Tworzyć Realistyczne Wizualizacje Wnętrz i Rendery Budynków

7 komentarzy do “Jak Tworzyć Realistyczne Wizualizacje Wnętrz i Rendery Budynków

  1. fajny artykuł, dobrze wiedzieć, na które elementy warto zwrócić większą uwagę. no i dobrze wiedzieć, gdzie należy się przyłożyć, aby polepszyć jakość wizualizacji. Dzięki !

  2. Naprawdę chciałem opublikować krótki komentarz, aby podziękować za niektóre z cudownych wskazówek, które udostępniasz na tej stronie. Moje niewiarygodnie długie wyszukiwanie w Internecie zostało ostatecznie uhonorowane doskonałymi faktami i technikami, którymi mogę się podzielić z moimi dobrymi przyjaciółmi. Jeszcze raz dziękuje!

  3. Bardzo fajnie napisany artykuł 🙂 co prawda jestem na samym początku drogi w nauce projektowania, ale znalazłam tu bardzo dużo cennych wskazówek. Miałam okazję oglądać jak wygląda praca znajomego jak projektował moją kuchnię – bardzo ciekawe i rozwijające zajęcie.

    1. Racja niestety nie miałem czasu ze względu na prace (uczę projektowania). Jak tylko będę miał mniej zajęć na pewno to zrobię.
      PS. jestem w trakcie pisania książki na te temat więc tam też będzie więcej szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę