Komputer do Projektowania Wnętrz dla Architekta oraz do Wizualizacji.
Na co zwracać uwagę przy kupnie komputera do projektowania w 3d dla Projektanta, Architekta Wnętrz, Architekta i do Wizualizacji.
Tak, aby nie przepłacić.
Jaki komputer do projektowania Architektury Wnętrz i Wizualizacji
Laptop czy stacjonarny PC
Na początek warto się zastanowić, czy na prawdę potrzebujemy laptopa do projektowania architektury?
Poniżej podam kilka rad, które pozwolą wybrać ogólnie lepszy komputer do projektowania.
Plusy Stacjonarnego Komputera PC dla Projektanta Wnętrz
Plusem komputera stacjonarnego dla architekta będzie niższa cena. Dlatego, że na podobną konfiguracją wydamy zdecydowanie mniej i zdecydowanie taniej jest rozbudować jego konfiguracje w późniejszym czasie.
Pamiętaj wybierając komputer stacjonarny. Kiedy będziesz potrzebował/a na późniejszym etapie większej mobilności np. wity u klienta. Wskazane jest zainwestować w laptop jako drugi.
Plusy Laptopa do Projektowania Wnętrz
Na pewno dużym plusem laptopa będzie jego mobilność – możliwość poniechania z nim do klienta. Co umożliwia np. na „żywo” omówienie projektu. Minusem zmniejszona szybkość poprzez przystosowanie go do mniejszego poboru mocy oraz gorsze chłodzenie, co może przyczynić się do jego szybszego zużycia.
Jaki komputer do projektowania Architektury Wnętrz i Wizualizacji
Procesor CPU w Komputerze dla Architekta Wnętrz
Procesor - Liczba Rdzeni
Jeżeli stawiamy na komputer do renderingów, najczęściej najważniejszy jest procesor (np. w silniku Corona). Najprościej mówiąc, im więcej rdzeni tym lepiej (8 to minimum).
Dodatkowym aspektem jest ilość wątków (2-a na rdzeń procesora), czyli iloma sprawami na raz może zająć się nasz komputer pomnożone przez ilość rdzeni (w wypadku V-ray i Corona ich ilość poznasz po liczbie kwadratów, które tworzą Twój render).
Dla profesjonalnych zastosowań nie wybieramy procesorów do gier (takich które mogą zajmować się jednym zadaniem na raz) – częsty błąd polecania takich w sklepach komputerowych.
Procesor - Taktowanie
Kolejnym aspektem jest wyższe taktowanie zegarów (GHz). Raczej nie schodzimy poniżej wartości 3 Ghz.
Procesor - Nowoczesne Generacje
Następne to, aby procesor nie był przestarzałą konstrukcją. Wybieramy wydania z roku do 2 lat wstecz. Na 2024 Intel ma numer 14xxx, a AMD to 14 generacja (data wydania danej generacji – spytaj informatyka lub Google).
W wersji max proponuje Intelowskie i9 (wersja dla bardziej zasobnych, którzy chcą szybko tworzyć projekty i liczy się tylko szybkość).
Następne i7 modele min. 8 rdzeniowe (dla tych, którzy chcą mieć moc i nadal dysponują dobrym budżetem) i AMD Ryzen 9 (wśród procesorów do zastosowań typu rendering z dużo lepszym stosunkiem cena / szybkość, niż Intel).
Należy Pamiętać procesor w programach 3d jest najważniejszy, gdyż on zajmuję się głównie obliczeniem renderu (który to zazwyczaj jest tym co najbardziej możemy przyspieszyć dobrym komputerem).
Celowo nie opisuje tu Intel Xeon (procesory wielordzeniowe do stacji roboczych /serwerów, których można użyć wiele na jednej płycie głównej). Nimi chciałbym zająć się oddzielnie i są one już wysoko budżetowe nie zawsze sensowne dla Architekta Wnętrz.
Jaki komputer do projektowania Architektury Wnętrz i Wizualizacji
Karta Graficzna GPU do Projektowanie Wnętrz
Drugą kwestią jest karta graficzna w tej chwili staje się coraz bardziej istotną częścią komputera do projektowani i renderowania. Karta powinna być z wyższej półki, musi być na tyle szybka, aby nie blokować samego procesora (około 2000 zł to granica poniżej, której nie schodzimy).
Dodatkowo zbyt słaba karta mogła by spowalniać edycję w widoku 3d (3ds max – widok perspektywy lub kamery, Archicad – widok perspektywy lub aksonometrii).
Parametry, które są ważne (im wyższe tym lepiej) to:
- ilość VRAM (min 6Gb< DDR x, x Gbps- gdzie im wyższa wartość w miejscu x tym lepiej )
- ilość jednostek renderujących i cieniujących
- technologie CUDA ilość rdzeni
Polecam też sprawdzić/zastanowić się jakiego silnika renderującego będziemy używali w 3ds max. Niektóre z nich wykorzystują kartę graficzną bardzo intensywnie (V-ray, Twinmotion). Łącza też moc procesora i karty.
Nawet wykorzystują karty, które pracują w kilka na jednym komputerze równocześnie (tryb SLI/Crossfire).
Dodatkowo mocna karta graficzna pozwala w niektórych silniach na szybki podgląd efektu końcowego – w czasie rzeczywistym.
Wtedy inwestycja powyżej 3000 zł w nią lub kilka takich samych w trybie SLI będzie bardzo sensowna.
Powinna też mieć wyjście na minimum dwa monitory np. HDMI / DisplayPort.
Jaki komputer do projektowania Architektury Wnętrz i Wizualizacji
Pamięć RAM Komputera do Projektowania Wnętrz
Pamięć, absolutne minimum na początek to jedna kość 16 Gb, a najlepiej 32-64 Gb. Pamiętajcie, że pamięci lubią pracować w trybie dual. Oznacza to, że zyskują na szybkości kiedy instaluje 2 takie same kości np. 2×16 Gb działa szybciej niż 1 kość 32Gb. Wybierając płytę główna należny zwrócić uwagę, aby miała min 4 miejsca na takie kości pamięci ram, później można zawsze dokupić kolejne kości bez zbędnego przepłacania.
Jaki komputer do projektowania Architektury Wnętrz i Wizualizacji
Monitor do Projektowania Wnętrz
Jak Duży Monitor do Projektowania Wnętrz
Do szybkości pracy też przyczynia się monitor, proszę na nim nie oszczędzać. Nawet jeśli nie stać nas na drogie monitory z wysokim odświeżaniem i dobrą matrycą to pamiętajmy.
Do projektowania kupujemy duże ekrany, dzięki czemu projektujemy szybciej i wygodniej. Nasze oczy tak nie cierpią z powodu siedzenia zbyt blisko.
Dla braku efektu odbijania otoczenia od monitora, proponuje również zastanowić się nad powłoką matową ekranu. Nawet do laptopa warto dokupić sobie drugi monitor min. 24-27 cale.
Tu pojawia się temat rozdzielczości. Nie warto brać monitorów małych z dużymi rozdzielczościami np. poniżej 24 cali nie wchodzimy na rozdzielczości wyższe od FHD (1920-1080) . Mamy wtedy efekt miniaturowych ikon opcji tekstu i narzędzi (nie zawsze da się to poprawić w programie). Co sprawia, że meczą nam się oczy. W wypadku bardzo wysokich rozdzielczości 4k bierzemy ją pod uwagę w ekranach powyżej 30 cali.
Monitor czy może Trzy?
1 czy 2 ekrany, a może 3? Moim zdaniem jak masz miejsce na biurku to 2 monitory ultra panoramy (monitory o bardzo szerokich ekranach) jeden nad drugim jest idealne rozwiązanie. Pracujesz szybciej i nie musisz tracić czasu na przeskakiwanie między oknami programów.
Absolutne minimum 1 ultra panoramiczny 27-32 cale lub 2x 24-27 cali obok siebie w FHD (tradycyjne panoramy)
Dodatkowo przy zakupie warto wybierać matryce IPS (lub AMVA+, PVA ) które lepiej odwzorowują kolory i mają szerokie kąty widzenia (obserwowanie monitora z boku).
Podświetlanie monitora powinno być pełne – równomierne (nie krawędziowe – jaśniej na brzegach), wtedy monitor wyświetla taki sam obraz na całej swojej powierzchni.
Jest to rozwiązanie stosowane w monitorach droższych, więc tu warto się zastanowić nad takim wydatkiem (kiedy nie drukujemy swoich prac i nie potrzebujemy w 100% odzwierciedlać rzeczywistej kolorystyki).
Dodatkowo możemy skorzystać w sklepie lub serwisie komputerowej z kalibracji monitora (kolory, temperatura barwowa i jasność ekranu). To poprawi jego odzwierciedlanie rozdzielczości nawet jeśli będzie zwykłym monitorem, a nie profesjonalnym. Dodatkowo sprawi, że twoje oczy nie powinny się tak męczyć.
Mocowanie powinno być stabilne (aby monitor przy każdym ruchu nie kołysał się) i sposób regulacji jego nachylenie powinien pozwalać na pochylanie monitora w górę oraz dół (aby można było go ustawić pod kątem 90` do lini swojego wzroku)
Jaki komputer do projektowania Architektury Wnętrz i Wizualizacji
Dysk Twardy SSD w Komputerze do Projektowania
Dobrym przyspieszeniem jest dodatkowe 2 dyski SSD (najlepiej M.2) na system i program do projektowania. Przyspiesza odczyt i zapis plików i uruchamianie Windows oraz programów.
Jaki Dysk Wybrać źródło: Kanał YouTube Edu Art House
Jaki komputer do projektowania Architektury Wnętrz i Wizualizacji
Jak Sprawdzić Ceny Komputera do Projektowania
Celowo też nie podaje cen sprzętu, gdyż one są dość płynne i uzależnione od wielu czynników (ceny walut, wejście nowszych modeli z danej serii itp.). Dodatkowo polecam sprawdzać i porównywać ceny podzespołów i samych laptopów w porównywarkach cen w Internecie (Ceneo, Skąpiec itp.)
Mam nadzieję, że pomogłem kilku osobą troszeczkę rozjaśnić sytuację.
Tomasz Pilas | Cierpliwy Trener 3ds max i Archicad.
Interesujący artykuł. Dobrze się czyta.