fbpx

+48 669 224 299     Polska, Europa, Świat. Korepetycje - Architektura, Wnętrza, Wizualizacje

Komputer do projektowania wnętrz dla architekta

komputer dla architekta komputer stacjonarny dla architekta komputer do projektowania

Komputer do Projektowania Wnętrz dla Architekta oraz do Wizualizacji.

Na co zwracać uwagę przy kupnie komputera do projektowania w 3d dla Projektanta, Architekta Wnętrz, Architekta i do Wizualizacji. 
Tak, aby nie przepłacić.

Laptop czy stacjonarny PC
komputer do projektowania architektury wnętrz.

Na początek warto się zastanowić, czy na prawdę potrzebujemy laptopa do projektowania architektury?

Plusem komputera stacjonarnego dla architekta będzie niższa cena. Dlatego, że na podobną konfiguracją wydamy zdecydowanie mniej i zdecydowanie taniej jest rozbudować jego konfiguracje w późniejszym czasie. 

Na pewno dużym plusem laptopa będzie jego mobilność – możliwość poniechania z nim do klienta. Co umożliwia np. na „żywo” omówienie projektu. Minusem zmniejszona szybkość poprzez przystosowanie go do mniejszego poboru mocy oraz gorsze chłodzenie, co może przyczynić się do jego szybszego zużycia.

Dlatego wybierając komputer stacjonarny, na późniejszym etapie jest wskazane zainwestować w komputer przenośny jako drugi.

Poniżej podam kilka rad, które pozwolą wybrać ogólnie lepszy komputer do projektowania.

Procesor Jak wybrać komputer do projektowania

Procesor CPU
komputer dla architekta.

Jeżeli stawiamy na komputer do renderingów, najważniejszy jest procesor (Corona). Najprościej mówiąc, im więcej rdzeni tym lepiej (8 to minimum). Dodatkowym aspektem jest ilość wątków (2-a na rdzeń procesora), czyli iloma sprawami na raz może zająć się nasz komputer pomnożone przez ilość rdzeni (w wypadku V-ray i Corona ich ilość poznasz po liczbie kwadratów, które tworzą Twój render).

 

Dla profesjonalnych zastosowań nie wybieramy procesorów do gier (takich które mogą zajmować się jednym zadaniem na raz) – częsty błąd polecania takich w sklepach komputerowych).

 

Kolejnym aspektem jest wyższe taktowanie zegarów (GHz). Raczej nie schodzimy poniżej wartości 3 Ghz.

 

Następne to, aby procesor nie był przestarzałą konstrukcją. W wersji max proponuje Intelowskie i9 (wersja dla bogatych, którzy zarabiają na projektowaniu sporo i liczy się tylko szybkość), i7 modele min. 8 rdzeniowe (dla tych, którzy chcą mieć moc i nadal dysponują dobrym budżetem) i Ryzen 9 (wśród procesorów do zastosowań typu rendering z dużo lepszym stosunkiem cena / szybkość, niż Intel).

 

Należy Pamiętać procesor w programach 3d jest najważniejszy, gdyż on zajmuję się głównie obliczeniem renderu (który to zazwyczaj jest tym co najbardziej możemy przyspieszyć dobrym komputerem).

UWAGA: Celowo nie opisuje tu Intel Xeon (procesory wielordzeniowe do stacji roboczych /serwerów, których można użyć wiele na jednej płycie głównej). Nimi chciałbym zająć się oddzielnie.

Karta Graficzna GPU do 2000 złotych.
komputer dla architekta wnętrz

Drugą kwestią jest karta graficzna w tej chwili staje się coraz bardziej istotną częścią komputera do projektowani i renderowania. Karta powinna być z wyższej półki, musi być na tyle szybka, aby nie blokować samego procesora (około 2000 zł to granica poniżej, której nie schodzimy). 

Dodatkowo zbyt słaba karta mogła by spowalniać edycję w widoku 3d (3ds max – widok perspektywy lub kamery, Archicad – widok perspektywy lub aksonometrii).

Parametry, które są ważne (im wyższe tym lepiej) to:

  • ilość VRAM (min 6Gb< DDR x, x Gbps– gdzie im wyższa wartość w miejscu x tym lepiej )
  • ilość jednostek renderujących i cieniujących
  • technologie CUDA ilość rdzeni

 

Karta Graficzna GPU powyżej 2000 złotych.
komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Polecam też sprawdzić/zastanowić się jakiego silnika renderującego będziemy używali w 3ds max. Niektóre z nich wykorzystują kartę graficzną bardzo intensywnie (V-ray, Twinmotion). Łącza też moc procesora i karty.

Nawet wykorzystują karty, które pracują w kilka na jednym komputerze równocześnie (tryb SLI/Crossfire).

Dodatkowo mocna karta graficzna pozwala w niektórych silniach na szybki podgląd efektu końcowego – w czasie rzeczywistym.

Wtedy inwestycja powyżej 3000 zł w nią lub kilka takich samych w trybie SLI będzie bardzo sensowna.

Powinna też mieć wyjście na minimum dwa monitory np. HDMI / DisplayPort.

Pamięć RAM
komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Pamięć, absolutne minimum na początek to jedna kość 16 Gb, a najlepiej 32-64 gb. Pamiętajcie, że pamięci lubią pracować w trybie dual. Oznacza to, że zyskują na szybkości kiedy instaluje 2 takie same kości np. 2×16 Gb działa szybciej niż 1 kość 32Gb. Wybierając płytę główna należny zwrócić uwagę, aby miała min 4 miejsca na takie kości pamięci ram, później można zawsze dokupić kolejne kości bez zbędnego przepłacania.

Monitor lcd ips Jak wybrać komputer do projektowania

Monitor
komputer do projektowania wnętrz i architektury

Na marginesie, do szybkości pracy też przyczynia się monitor, proszę na nim nie oszczędzać. Nawet jeśli nie stać nas na drogie monitory z wysokim odświeżaniem i dobrą matrycą to pamiętajmy.

Do projektowania kupujemy duże ekrany, dzięki czemu projektujemy szybciej i wygodniej. Nasze oczy tak nie cierpią z powodu siedzenia zbyt blisko.

Dla braku efektu odbijania otoczenia od monitora, proponuje również zastanowić się nad powłoką matową ekranu. Nawet do laptopa warto dokupić sobie drugi monitor min. 24-27 cale.

Tu pojawia się temat rozdzielczości. Nie warto brać monitorów małych z dużymi rozdzielczościami np. poniżej 24 cali nie wchodzimy na rozdzielczości wyższe od FHD (1920-1080) . Mamy wtedy efekt miniaturowych ikon opcji tekstu i narzędzi (nie zawsze da się to poprawić w programie). Co sprawia, że meczą nam się oczy. W wypadku bardzo wysokich rozdzielczości 4k bierzemy ją pod uwagę w ekranach powyżej 30 cali.

Monitor czy może Trzy?
komputer do projektowania wnętrz i architektury

1 czy 2 ekrany, a może 3? Moim zdaniem jak masz miejsce na biurku to 2 monitory ultra panoramy (monitory o bardzo szerokich ekranach) jeden nad drugim jest idealne rozwiązanie. Pracujesz szybciej i nie musisz tracić czasu na przeskakiwanie między oknami programów.

Absolutne minimum 1 ultra panoramiczny 27-32 cale lub 2x 24-27 cali obok siebie w FHD (tradycyjne panoramy)

Dodatkowo przy zakupie warto wybierać matryce IPS (lub AMVA+, PVA ) które lepiej odwzorowują kolory i mają szerokie kąty widzenia (obserwowanie monitora z boku).

Podświetlanie monitora powinno być pełne – równomierne (nie krawędziowe – jaśniej na brzegach), wtedy monitor wyświetla taki sam obraz na całej swojej powierzchni.

Jest to rozwiązanie stosowane w monitorach droższych, więc tu warto się zastanowić nad takim wydatkiem (kiedy nie drukujemy swoich prac i nie potrzebujemy w 100% odzwierciedlać rzeczywistej kolorystyki).

Dodatkowo możemy skorzystać w sklepie lub serwisie komputerowej z kalibracji monitora (kolory, temperatura barwowa i jasność ekranu). To poprawi jego odzwierciedlanie rozdzielczości nawet jeśli będzie zwykłym monitorem, a nie profesjonalnym. Dodatkowo sprawi, że twoje oczy nie powinny się tak męczyć.

Mocowanie powinno być stabilne (aby monitor przy każdym ruchu nie kołysał się)  i sposób regulacji jego nachylenie powinien pozwalać na pochylanie monitora w górę oraz dół (aby można było go ustawić pod kątem 90` do lini swojego wzroku)

Pamięć RAM
komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Pamięć, absolutne minimum na początek to jedna kość 16 Gb, a najlepiej 32-64 gb. Pamiętajcie, że pamięci lubią pracować w trybie dual. Oznacza to, że zyskują na szybkości kiedy instaluje 2 takie same kości np. 2×16 Gb działa szybciej niż 1 kość 32Gb. Wybierając płytę główna należny zwrócić uwagę, aby miała min 4 miejsca na takie kości pamięci ram, później można zawsze dokupić kolejne kości bez zbędnego przepłacania.

Dysk twardy ssd Jak wybrać komputer do projektowania

Dysk Twardy SSD
komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Dobrym przyspieszeniem jest dodatkowy dysk SSD na system i program do projektowania. Przyspiesza odczyt i zapis plików i uruchamianie Windows oraz programów.

Porównanie cen
komputer do projektowania architektury i wnętrz.

Celowo też nie podaje cen sprzętu, gdyż one są dość płynne i uzależnione od wielu czynników (ceny walut, wejście nowszych modeli z danej serii itp.). Dodatkowo polecam sprawdzać i porównywać ceny podzespołów i samych laptopów w porównywarkach cen w Internecie (Ceneo, Skąpiec itp.)

Mam nadzieję, że pomogłem kilku osobą troszeczkę rozjaśnić sytuację.

Tomasz Pilas | Cierpliwy Trener 3ds max i Archicad.

Chcesz nauczyć się projektować wnętrza, meble,  stoiska?

Komputer do projektowania wnętrz dla architekta

Jeden komentarz do “Komputer do projektowania wnętrz dla architekta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę